Brno: Jak to bylo s Němci v Brně? (Aktualizace 8.5.2018)
Nedávno jsem měl debatu na téma, proč vlastně obsahuje brněnský hantec tolik německých výrazů. Odpověď je jednoduchá, v Brně bývalo díky blízkosti Vídně relativně hodně Německé menšiny až do konce druhé světové války. Jenže v Praze, nebo jiných městech jsou taky Němci, proč zrovna v Brně se stalo to co v jiných městech ne? Asi tu Němců bylo hodně, ale kolik? Na to jsem neuměl odpovědět.
Protože mne ta informace poměrně hodně zajímala samotného, zkoušel jsem pátrat na internetu. Bohužel Wikipedie mne v tomto směru moc neuspokojila, protože demografie neřešila menšiny v různých časových obdobích. Zkoušel jsem hledat dál a až po dalším pokusu jsem našel zajímavý článek na Wikipedii, který řešil mou otázku.
V roce v 1930 žilo v Brně 264.925 obyvatel. Informace o menšinách nejsou k dispozici. Jedinou informaci, kterou se mi povedlo dohledat je, že v roce 1939 žilo v Brně přibližně 50.000 Němců. Jednoduchými počty zjistíme, že se jednalo o nejvýraznější minoritu Brna, tvořící více než 20% obyvatelstva.
Pro srovnání v Praze žilo v roce 1920 750.000 obyvatel, z toho 4,6% bylo Německé národnosti, tedy 33580 Němců. Oproti Brnu se jedná o zásadní rozdíl a není tak divu, že Brno Němčina silně ovlivnila.
Aktualizace 8.5.2018
Dnes jsem narazil na dokument na České televizi, Za svobodné Brno.
Historický dokument o soužití tří etnik na území města Brna, čechů, němců a židů. Dokument zachycuje období druhé světové války, zejména pak od podzimu 1944, kdy bylo Brno masivně bombardováno, až do května 1945, kdy došlo k odsunu německých obyvatel Brna do Rakouska.
Odkazy
- Dějiny Brna (wikipedie)
- Brno (wikipedie)
- Praha (wikipedie)
Brno bylo německé město a to již od ranného středověku. Většina obyvatel byla německá. Až snaha Čechů počátkem nové republiky postupně Němce z Brna vytlačovala. Většina obyvatel dvacátých let 20. století ještě byla německé národnosti, což se nacionalistům /Masarykovi a Benešovi/ nelíbilo, a tak byla velká snaha k Brnu přilepit celou řadu okolních českých vesnic, aby průměr německého obyvatelstva k tomu českému procentuelně klesl a tak se ujmuli většiny Češi. Takže se vlastně uměle z německého města postupně stávalo časké. Dodnes se proto Brnu říká největší vesnice u nás, a má to opodstatnění. Postupně až do konce čtyřicátých let 20. století se podařilo Němce zcela zlividovat a zkonfiskovat veškerý majetek. Jednou k tomu pomohla první republlika, potom druhá světová…vždycky se najde důvod k likvidaci menšiny a historii píší vítězové…
nazdar
@Josef: děkuji za zajímavý komentář, odkud tuto informaci máte? docela rád bych si na toto téma přečetl něco víc …