Jaké používám aplikace na své pracovní stanici (2016.04)

Některé čtenáře mého blogu by možná zajímalo jaký používám software a rádi by se tak dozvěděli tipy na zajímavé aplikace, nástroje, či služby. Z toho důvodu připravuji sérii článků ve kterých budu popisovat jaké aplikace používám pro svou práci a případně také k čemu je používám, nebo proč je mám nainstalované 😉

V tomto díle se dozvíte jaké aplikace používám na své pracovní stanici, kde mám aktuálně Windows 7 Professional x64. Článek bude popisovat jen aplikace které běží ve Windows, nebo se bude jednat o klientské aplikace typu tlustý klient. Další jiné služby a produkty budu popisovat zvláště v jiném článku (viz seznam na konci tohoto článku).

Jako operační systém používám aktuálně Windows 7 Professional x64 na stroji s Intel i7 870 (2 jádro) a 16 GB RAM. Windows 7 nepoužívám proto, že bych byl zatvrzelý odmítač novějších Windows, ale protože nemám delší čas chvilku na to abych si připravil pořádně budoucí prostředí (resp. to již tak nějak mám) a hlavně měl čas na to abych si přehodil stanice (mám již novější stroj).
Snad se k tomu dostanu brzo, ale běžící jiné projekty mi v tom zatím brání …

7-Zip. Jeden z nejlepších kompresních programů. Mimo jiné k dispozici jako open-source. Používal jsem kdysi primárně WinRAR (mám na něj koupenou i komerční licenci), ale 7-ZIP časem dozrál a v současnosti nemá smysl používat jiné nástroje. Jediné co nemá úplně propracované jsou možnosti skriptování 7-ZIP a možnosti tvorby SFX archivů.

Adobe Acrobat Reader. Asi nejznámější prohlížeč PDF souborů. Mnoho lidí preferuje Foxit Reader, který je menší a méně náročný na systém, ale Foxit Reader neumí kopírovat z dokumentů texty
ve správném kódování, takže jej nepoužívám a používám Adobe Reader.

Adobe AIR. Runtime prostředí pro aplikace, vyžadující pro svůj běh Adobe AIR. Občas používám, kvůli jednomu mému přepínači od NetGearu.

Adobe Flash Player ActiveX. Adobe Flash do prohlížeče Internet Explorer. Aktuálně jej nepoužívám, už jsem jej odinstaloval.

Atlassian SourceTree. GIT klient pro online službu Atlassian BitBucket. Používám jej pro své vlastní projekty, většinou se jedná o skripty, nebo MSI balíčky.

LogicNow ControlNow Agent. Klient webové stránky pro hardware asset management, software asset management a jednodušší monitoring dostupnosti serverů na platformě Windows Server. Možnosti jsou velmi omezené, ale je zdarma a svůj účel splňuje. 😉

CrashPlan. Skvělý zálohovací nástroj. Používám placenou cloud službu. Klient je nabízen zdarma, pokud si zálohujete na vlastní infrastruktuře.

Datovka. Klient pro datové schránky od CZ.NIC, poskytovaný jako open-source projekt. S pomocí Datovky se s datovými schránkami pracuje o mnoho příjemněji.

Far Manager. Můj oblíbený souborový manažer. Používám jej přibližně od roku 1998. 🙂 Obsahuje mimo jiné zabudovaný textový editor se svýrazněním syntaxe. Používám jej pro psaní kratších skriptů (do cca 2–3 stran). Také podporuje a ve výchozí instalaci i obsahuje velké množství pluginů.

FileHippo App Manager. Nástroj kontrolující verzi software ve vašem počítači. Ekvivalentní nástroj k Software Informer. Bohužel kontroluje/pod­poruje jen omezenou množinu nejčastěji
používaných aplikací, pokud používáte méně obvyklé aplikace, aplikace jej nezná a neupozorňuje na něj. Používám jej tedy spíše jako doplňkový kontrolní nástroj vedle Software Informer.

FileZilla Client. Open-source FTP klient.

FullArmor ADMX Migrator. Nástroj pro konverzi souborů šablon Group Policy ve formátu ADM do nového formátu ADMX pro novější systémy Windows Server 2008 a vyšší. Vedlejším efektem tohoto nástroje je, že jej lze používat jako parser pro ADM šablony.

google-chrome

Google Chrome. Můj primární internetový prohlížeč. Důvody proč jej používám, jsou zejména tyto:

  • integrovaný FlashPlayer,
  • integrovaný PDF prohlížeč,
  • synchronizace nastavení prohlížeče, včetně instalovaných pluginů v prohlížeči,
  • poměrně vysoká úroveň zabezpečení prohlížeče, na jakékoli automaticky instalované doplňky reaguje jejich blokací a upozorněním uživatele.

Greenshot. Velmi užitečný nástroj pro tvorbu screenshotů. Nutnost pro jakéhokoli uživatele, který často potřebuje vytvářet screenshoty.

HTML Help Workshop. Nástroj pro tvorbu nápovědy pro Windows ve formátu kompilované HTML nápovědy (soubory CHM).

Imagine. Jediný mně známý prohlížeč obrázků, který je možné používat zdarma, včetně používání v komerčním prostředí.

ImgBurn. Open­source sada nástrojů pro tvorbu a vypalování CD/DVD. Obsahuje jak klasické GUI nástroje, tak nástroje pro příkazovou řádku (s možností je skriptovat).

Inno Script Studio. Pokro­čilejší nástroj pro vývoj instalačních skriptů pro Inno Setup.

Inno Setup QuickStart Pack. Vývojová sada nástrojů pro tvorbu instalačních prů­vodců. Jedná se o můj první nástroj pro tvorbu instalačních balíčků/průvodců, používám jej od roku 1997, kdy
jsem jej použil pro jednu ze svých prvních češtin pro nějakou aplikaci (kterou už nevím). Inno Setup je opensource. Z pracovních a dalších důvodů se snažím od něj upouštět, protože dokonalejší jsou instalační balíčky tvořené ve WiX a jsou kompatibilní s Group Policy Software Installation, což Inno Setup neposkytuje. Na druhou stranu tvorba instalačních balíčků v Inno Setup je velmi intuitivní, snadná a rychlá, takže jej stále používám.

 

 

ISDOCReader. Proh­lížeč souborů (daňových dokladů) ve formátu ISDOC/ISDOCX.

KeePass Password Safe. Perfektní nás­troj pro správu hesel. Naprostá nezbytnost pro každého uživatele, bez máte vždy jen chabá hesla a bezpečnost na nule 😉

Microsoft Attack Surface Analyzer. Bez­pečnostní nástroj od Microsoftu. Neměl jsem zatím moc čas se s ním seznámit podrobněji jak bych chtěl.

Microsoft Baseline Security Analyzer. Velmi užitečný bezpečnostní nástroj od Microsoftu. Podporuje jak místní, tak síťový scan. Provádí kontrolu aktualizací Windows a různých bezpečnostních nastavení většiny produktů Microsoftu. Pokud vás zajímá zabezpečení vaší stanice, serveru, nebo celé sítě měli byste tento nástroj alespoň vyzkoušet.

Microsoft Visual Studio Code. Jednodušší nástroj pro vývoj. Používám jej spíše ve specifických situacích, místo Visual Studia nebo Notepad++.

Microsoft Image Composite Editor. Skvělý nástroj, který umí spojovat fotografie do panoramatických fotografií. Je součástí balíku Microsoft Photosynth, který Microsoft již zrušil.

Microsoft Internet Explorer. Ano, to není omyl, Internet Explorer mám uveden úmyslně. Jedná se totiž o můj druhý internetový prohlížeč. V současnosti jej používám už jen kvůli partnerským stránkám společnosti Microsoft. Další stránky, kde si bez Internet Exploreru neš­krtnete je například Microsoft Update Catalog. Správci to mají holt těžké 🙂 Samozřejmě, taky jej také využívám pro testy, nebo řešení problémů.

Microsoft Log Parser. Mocný nástroj pro práci s výstupními daty v podobě log souborů.

Microsoft Office Configuration Analyzer Tool. Nástroj pro kontrolu a řešení problémů s Microsoft Office a zejména Outlooku.

office-2016

Microsoft Office Professional Plus 2013. Sada Microsoft Office. Naprostou nezbytností pro mou práci:

  • Microsoft Outlook. Používám prakticky denně pro komunikaci s kolegy, obchodními partnery a zákazníky. Kromě emailů také intenzivně využívám kalendář pro organizaci mého času a případně schůzek. Používám pokročilejší interní postupy pro filtrování emailů na různé téma a pro organizaci práce. Jsem velmi pokročilý uživatel Outlooku, ale je to méně než bych chtěl, pořád existují různé postupy a techniky, které jsem neměl čas si osvojit a využívat více v praxi. 🙂 Nepoužívám například makra.
  • Microsoft Word. Používám několikrát týdně pro práci s dokumenty. Ve Wordu pracuji s dokumentací softwarových produktů, případně dokumentace sítě a jiných věcí. Word využívám pokročile avšak bez maker (i když mám jisté plány). Moje dokumenty mívají běžně desítky stran. V některých případech část obsahu dokumentace vzniká, nebo bývá sdílena také v Atlassian Confluence, protože je to pro nás užitečnější pro práci v teamu, než práce s Wordem (někteří mí spolupracovníci Word nemají a nemá i moc smysl jim licenci poskytovat).
  • Microsoft Excel. V Excelu jsem asi mírně pokročilý uživatel, tabulky používám spíše pro práci s přehledy a evidenci čehokoli, případně pro tvorbu ceníků. Pokud to lze, intenzivně
    využívám vzorce. Občas z donucení jsem použil pár maker ale používám je omezeně, jen když musím.
  • Microsoft PowerPoint. Nej­méně používaný nástroj, občas v něm vytvořím nějakou prezentaci.
  • Microsoft OneNote. Skvělý nástroj pro tvorbu poznámek. V současnosti jej používám velmi omezeně, protože se snažím mít poznámky buď v Atlassian Confluence, nebo Atlassian JIRA, případně v emailu, nebo jako nějakou formu upomínky v Outlooku. Kdysi jsem jej používal téměř denně. OneNote umí ukládat poznámky na úložiště do OneDrive, ale protože potřebuji mít poznámky dostupné snadno i přes prohlížeč a je v tomto ohledu pro mne užitečnější je mít v Confluenci, kde si je mohu kdykoli otevřít a upravit.

Microsoft Orca. Editor MSI balíčků.

Microsoft Photosynth. Skvělý online nástroj pro práci s panoramatickými a interaktivními fotografiemi. Microsoft jej bohužel zrušil.

Microsoft Remote Desktop Connection Manager. Perfektní nástroj pro správu připojení skrze RDP protokol do vzdálených zařízení. Nezbytný nástroj každého správce sítě.

Microsoft Security Compliance Manager. Bezpeč­nostní nástroj od Microsoftu. Obsahuje dokumentaci popisující jak zabezpečit jednotlivé stanice a servery včetně různých doporučení. Umí provést scan nastavení vaší sítě a vyhodnotit vaše nastavení oproti doporučeným nastavením.

Microsoft Security Essentials. Kla­sický antivir od Microsoftu zdarma, možné používat i v komerčním prostředí do počtu 10 síťových zařízení. Používám spíše pro kontrolu, běžně antivir
vůbec nepoužívám.

Microsoft Visual Studio 2015 Community Edition. Nejlepší a nejnažranější vývojářský nástroj 🙂

Microsoft Visio Professional 2013. Komerční nástroj, samostatně pořizovaný jako část balíku Microsoft Office. S pomocí Microsoft Visio můžete vytvářet Wireframe/Moc­kups/Demo pro
webové aplikace, či internetové stránky. Dále v něm můžete vytvářet různá schémata, či diagramy. Já sám jej používám nejčastěji pro tyto činnosti:

  • wireframe/moc­kups/demo aplikace, web aplikace,
  • wireframe/moc­kups/demo internetové stránky,
  • schéma procesu, nebo organizační schéma,
  • schéma počítačové sítě,
  • detailní schéma části počítačové sítě,
  • občas jsem jej použil jako nástroj pro schéma bytu/kanceláře a pro rozmístění nábytku.

Microsoft Windows 7 USB/DVD Download Tool. Jednoúčelový nástroj pro přípravu a vytvoření USB flash disku pro instalaci Windows. Funguje pro Windows Vista a vyšší, včetně serverových systémů Windows Server 2008 a vyšší.

Microsoft Windows Automated Installation Kit. Sada nástrojů a dokumentace pro automatizovaný deployment Windows.

Miranda IM. Open-source alternativní IM klient, používám jej jen pro ICQ protokol, spouštím sporadicky několikrát za rok 🙂 Kdysi velmi populární.

Mozilla Firefox. Minimálně využívaný prohlížeč. Prakticky jej používám jen pro testy, nebo řešení problémů.

MPC-HC. Můj primární přehrávač filmů a DVD. Má vlastní zabudované kodeky, takže není třeba instalovat sady externích kodeků.

Nmap. Nástroj pro scan sítě pro detekci všech zařízení v místní síti a reportem jaké mají otevřené porty, apod.

Nokia Software Recovery Tool. Nástroj pro obnovu software v telefonech Nokia/Microsof­t Lumia.

Notepad. Výchozí textový editor. Používám jej zejména při psaní rozsáhlejších skriptů, nebo když potřebuji pracovat s HTML kódem apod. Používám jej asi 2 roky místo PSPadu, který má problémy s otvíráním velmi velkých souborů (řádově desítky a stovky MB) s čímž Notepad problém nemá 🙂

OpenSSL. Sada nástrojů pro správu a vytváření SSL certifikátů. Používám je občas při potřebě žádat o certifikáty, nebo při potřebě je konvertovat do jiných formátů. V některých případech OpenSSL vyžaduje i jiný software.

ownCloud. Klient webové aplikace/služby ownCloud, kterou používám.

paint.net. Gra­fický editor, používám jej spíše pro prohlížení grafiky, kterou prohlížeč Imagine nepod­poruje.

pdfforge PDFCreator. Virtuální PDF tiskárna. Používám zejména pro generování PDF souborů například z emailu, nebo webové stránky.

Pencil. Free nástroj podobný jako je Microsoft Visio, ale více zaměřený na vytváření Wireframe/Mockups pro webové aplikace, či internetové stránky. Zatím jej mám jen nainstalovaný, neměl jsem moc čas se s ním seznámit.

Skype. Hlavní IM klient. Dál asi není třeba jej rozebírat. 😉

Software Informer. Klient sociální sítě Software Informer, který kontroluje verze vašich aplikací v počítači s notifikacemi, že vyšly aktualizace. Poměrně zajímavý nástroj, užitečný nejen pro uživatele, ale i pro vývojáře aplikací.

SolarWinds Web Transaction Watcher. Jedno­duchý nástroj pro vytvoření testů webových stránek, nebo webových aplikací s následným měřením jejich výkonu.

Spotify. Nástroj pro přehrávání hudby zdarma. Používám free verzi, offline hudbu nepotřebuju.

TeamViewer. Skvě­lý nástroj pro vzdálenou správu jednotlivých stanic a serverů s nástroji pro vzdálenou podporu a pro telekonference/pre­zentace.

The Dude. Nástroj pro správu routerů Microtik a také pro scan a jednoduchý monitoring sítě.

Ultra Defragmenter. O­pensoufce defragmenter pevných disků. Použiju párkrát za rok.

VirtualCloneDri­ve. Je to jediná mně známá virtuální mechanika, kterou je možné používat zcela zdarma bez omezení, včetně použití v komerčním prostředí. Už jsem vlastně odinstaloval, protože
jej běžně vůbec nepotřebuju, většinou obsah ISO souboru extrahuji a pracuji s ním dál v této podobě.

VLC media player. Pro mne alternativní přehrávač videí, mimo jiné umí i videa streamovaná, takže s ním můžete otevřít a přehrát i soubor, který právě stahujete a není ještě plně stažený.
Jako primární přehrávač videí používám MPC-HC. VLC používám občas na přehrávání hudby.

VMware Workstation. Skvě­lý virtualizační nástroj pro klientské systémy Windows. Používám jej v aktuální hlavní pracovní stanici s Windows 7. Po plánovaném přechodu na Windows 8.1/Windows 10, jej přestanu používat a budu používat Hyper-V. Je to z toho důvodu, že Hyper-V nabízí podobné možnosti a hlavně nabízí lepší možnosti skriptování, které mi začíná ve VMware Workstation nedostačovat (používám skripty v CMD a Windows PowerShell).

WinDirStat. Nás­troj pro analýzu disků a generování statistik ohledně uložených dat.

Windows Firewall Control. Externí nástroj pro ovládání Windows Firewallu. Usnadňuje správu profilů. Nainstaloval jsem si, v principu se mi dost líbí, ale bohužel jsem neměl čas si s ním
moc hrát.

 

 

Windows PowerShell ISE. Jedná se o součást Windows a jedná se o editor pro vývoj PowerShell skriptů. Používám jej při psaní delších nebo složitějších skriptů v PowerShellu.

WiX Toolset. Sada vývojových nástrojů pro tvorbu instalačních balíčků Windows Installer (MSI). WiX je zkratka Windows Installer XML.

WixEdit. Jedno­duchý editor pro tvorbu instalačních balíčků Windows Installer (MSI). Oproti WiX Toolset se jedná jen o zjednodušenou sadu s průvodcem pro generování instalačního skriptu.
Editor je však bohužel poměrně zabugovaný a má silně omezené možnosti. Hodí se však začátečníkům, nebo pro zjednodušení práce při generování velkého seznamu souborů do instalačního skriptu.

ZOBEC Consulting Programs and Update Desktop. Kdopak je asi autorem této aplikace? 🙂 Ano jedná se o mou aplikaci. Jedná se o specializovaný nástroj, který je schopen sledovat změny ve vašem operačním systému a ty pak následně porovnávat. Díky tomu jste snadno schopni zjistit že máte v počítači nový program, aktualizaci do Windows, či nový ovladač instalovaný skrze službu Microsoft Update. Více podrobností uvedu až bude aplikace oficiálně vydána (během měsíce dubna).

 

Další články na podobné téma

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting