Licencování: Co je to komerční prostředí?

Někteří zákazníci po diskuzi zda je možné používat aplikace zdarma ve firmách (viz článek Licencování: Můžeme používat aplikaci zdarma (freeware) ve firmě?), většinou položí následující otázku: „Co to je komerční prostředí?“

 

Firmy a jiné podnikatelské subjekty

Typickým komerčním prostředím jsou jakékoli firmy, podnikatelé, živnostníci, věnující se podnikání. Tedy výdělečné činnosti. Toto je typické komerční prostředí. Existuje za účelem výdělku.

 

Doma

Může být označeno za komerční prostředí váš počítač doma? Ano může. Pokud máte po práci brigády, které jsou placené, tedy na základě nějaké smlouvy, nebo na vlastní Živnostenské oprávnění, či svobodné povolání provádíte výdělečnou činnost, jedná se o komerční prostředí.

Pokud pak takový počítač používáte jak pro soukromé účely i pro účely výdělečné činnosti, přednostně byste jej měli označovat za nástroj pro výdělečnou činnost. Proč? Je to z toho důvodu, že musíte být schopni prokázat že organizačně a technicky jste zajistili, že dodržujete licenční podmínky daného software. Pokud na daném počítači vyvíjíte výdělečnou činnost, nemůžete na něj nainstalovat bezplatný antivir, určený pro domácí, nevýdělečnou činnost, protože tyto dvě aktivity nelze od sebe na jednom stroji oddělit.

 

 

A co školy?

Školy jsou obvykle považovány za nevýdělečné organizace. Není to však podmínkou, je nutné si přečíst podmínky každého výrobce software. Setkal jsem se s tím, že některé společnosti považují školy za komerční organizace, protože v principu vydělávají na tom, že za žáky dostávají od zřizovatele peníze …

Dalším potencionálním problémem může být akční ředitel školy, kde škola si přivydělává pronájmem prostor, například učeben, tělocvičen … to je komerční činnost, ale obvykle je to jen přivýdělek a škola by bez příspěvků od zřizovatele nebyla schopná se „uživit sama“. Pro některé výrobce software je však tato skutečnost důvodem zamítnutí uznání, že škola je nekomerčním prostředím.

 

Seriál o podnikání

 

Úřady a jiné státem vlastněné organizace

Úřady a další státem vlastněné organizace jsou obvykle považovány za komerční subjekty. Nicméně někteří výrobci mívají speciální zvýhodněné licenční programy pro vládní organizace. Je tedy opět na rozhodnutí výrobce software jak se postaví k tomuto typu organizace a jaký způsob účtování licencí uzná za vhodný.

 

 

Neziskovky

Neziskové organizace, tedy skutečné neziskovky, jako dobročinné spolky a nadace, či jiné druhy organizací nejsou považovány za komerční subjekty. Obvykle i zde je tolerována snaha si nějak přivydělat, například pronájmem svých prostor.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting