Microsoft Nano Server – vše co jste chtěli vědět

Vedle klasických serverových systémů Windows Server s grafickým prostředím existují také systémy Windows Server Core, které jsou zbaveny grafického rozhraní. V jejich případě jde o filozofii, že grafické prostředí zvyšuje nároky systému na hardwarové prostředky serveru a také poskytuje možné bezpečnostní problémy. Statisticky a historicky už je prokázáno z praxe, že systémy Windows Server Core vyžadují instalaci daleko méně bezpečnostních aktualizací právě díky chybějícímu GUI.

windows-server-logo

Bohužel historicky jsou stále některé části systému provázány s některými částmi, které tyto potencionální bezpečnostní problémy mohou obsahovat. Tento problém řeší nový produkt Microsoft Nano Server, který byl představen na konferenci Microsoft Ignite 2015.

Srovnání Nano Serveru s existujícími verzemi Windows Server

 

Co je Nano Server?

Nano Server (Code name: Tuva) je nový serverový systém Microsoftu, vycházející z minimalistické Windows Server Core bez GUI. Oproti Windows Server Core se však jedná o kompletně nově přepsaný systém, který byl velmi důkladně očesán o nepotřebné součásti systému. Došlo to naopak tak daleko že je nabízen podobně jako Windows Preinstallation Environment v základní verzi a další vyžadované komponenty zákazníkem je možné volitelně integrovat skrze nástroj DISM. Nano Server také neobsahuje žádnou
podporu pro 32-bit prostředí (WOW64 bylo odstraněno) a dokonce byla odstraněna celá služba Windows Installer, a taktéž chybí například webový server IIS.

Nano Server dokonce nemá žádné uživatelské prostředí, na běžícím systému není možné se přihlásit do žádné konzole, chybí prostě veškeré uživatelské prostředí. Nano Server se spravuje kompletně vzdáleně, podobně jako například Windows 10 IoT, ale oproti němu chybí i webová management konzole.

 

 

Co vás asi zaujme nejvíce je velikost.

Systém Instalační soubor WIM Velikost čisté instalace VHD
Windows Server 2016 Technical Preview 2 3406 MB 5587 MB
Nano Server 139 MB 479 MB
Volitelné balíčky 178 MB 632 MB

Výše uvedená tabulka vypadá nudně. Co byste, ale říkali na informaci, že Nano Server je schopen běžet ve virtuálním stroji se 128 MB RAM? Zatím neexistují oficiální systémové požadavky ale běh na konfiguraci se 128 MB byla potvrzena.

Aktuálně podporuje Nano Server následující role

  • Hyper-V role (balíček: Microsoft-NanoServer-Compute-Package.cab)
  • Failover Clustering (balíček: Microsoft-NanoServer-FailoverCluster-Package.cab)
  • File Server role and other storage components (balíček: Microsoft-NanoServer-Storage-Package.cab)

V některých specifických případech také budete muset sáhnout po balíčku dodatečných ovladačů, které nejsou součástí Nano Serveru

  • Ovladače a integrační nástroje pro běh v Hyper-V (balíček: Microsoft-NanoServer-Guest-Package.cab)
  • Basic drivers for a variety of network adapters and storage controllers (balíček: Microsoft-NanoServer-Storage-Package.cab)

První balíček tedy musíte instalovat v případě, že chcete provozovat Nano Server v Hyper-V. Druhou sadu ovladačů pro změnu potřebujete pro provoz na fyzických serverech. Vybere si každý (wink)

nanoserver03 nanoserver04

Jak se instaluje a konfiguruje Nano Server?

Nano Server nemá uživatelské prostředí, dokonce nemá ani instalátor. Jak se tedy instaluje? Díky chybějícím možnostem jak Nano Server konfigurovat před, či během instalace, je nutné připravit jej předem podobně jako například Windows Preinstallation Environment. Nano Server najdete na instalačním disku Windows Server 2016 Technical Preview 2 ve složce NanoServer.

Soubor NanoServer.wim je originální instalační soubor Nano Serveru.

Ve složce Packages pak najdete balíčky s rolemi nebo ovladači popsané v předchozím odstavci.

Za předpokladu, že chcete pracovat s Nano Serverem v Hyper-V, musíte nejprve soubor NanoSer­ver.wim konvertovat do souboru VHD s pomocí nástroje Convert-WindowsImage.ps1 (odkaz níže).

Následně si vytvořený VHD disk připojíte s pomocí příkazu

DISM /Mount-Image /ImageFile:Na­noServer.vhd /Index:1 /MountDir:mou­ntdir

 

První čím byste měli začít je integrace nástrojů pro podporu běhu v Hyper-V s pomocí příkazu

DISM /Add-Package /PackagePath:Mi­crosoft-NanoServer-Guest-Package.cab

 

Až skončíte, je třeba namapovaný VHD disk korektně odpojit

DISM /Unmount-Image /MountDir:MountDir /Commit

 

Pokud byste například chtěli provozovat Nano Server na fyzickém stroji, můžete si přidat ovladače pro síťovou kartu a disk s pomocí příkazu

DISM /add-driver /driver:

 

TIP: Pokud budete chtít s Nano Serverem chtít skutečně pracovat, nesmíte zapomenout na konfiguraci systému s pomocí odpovědního souboru Unatten­d.xml. Jedině s odpovědním souborem totiž budete moci nastavit síť a například přístupové údaje.

Poznámka: Výše uvedené postupy neslouží jako návod, ale je pouze souhrnem tipů pro některé podstatné části přípravy Nano Serveru. Podrobný návod najdete v příručce Getting Started with Nano Server (odkaz níže).

 

Jak se vlastně pracuje s Nano Serverem?

Pokud chcete pracovat s Nano Serverem máte k tomu několik možností

  • DISM (Deployment Image Servicing and Management). Pouze pro počáteční konfiguraci.
  • Telnet. Pro vzdálenou konfiguraci běžícího systému.
  • PowerShell / WinRM. Pro vzdálenou konfiguraci běžícího systému.
  • Group Policy. Nano Server je možné připojit do domény jako člena, předpokládám tedy stále možnost spravovat server skrze Group Policy. Alespoň Microsoft tuto vlastnost nijak nevyvrátil a i když správa v datacentrech je možná bez doménového prostředí, přece jen Active Directory spolu s Group Policy poskytují daleko více možností a větší přehled.
  • Nano Server Web Management. Do budoucna Microsoft plánuje vytvořit administrační rozhraní pro správu Nano Serveru. Pravděpodobně bude podobné jako to pro Windows 10 IoT (s více možnostmi).
  • Chef. Další z novinek ze strany Microsoftu je podpora management frameworku Chef.

 

 

K čemu je vlastně dobrý Nano Server?

Nano Server je primárně určen jako systém hostující cloudové aplikace. Z těchto důvodů je Nano Server očesán o všechny nepotřebné služby a funkce protože až na určité vyjímky cloudové aplikace nemají žádné specializované nároky na služby poskytované systémem. Nano Server je po praktických zkušenostech Microsoftu optimalizován pro provoz v datových centrech a proto přišel o GUI a je plně soustředěn na vzdálenou správu, která bude ve velké míře plně automatická.

Nano Server není určen pro běžné zákazníky pro provoz běžných aplikací, ale své zákazníky si najde díky svým novým výhodám, které beze sporu nabízí. Jen je třeba si zvyknout, že Microsoft už nenabízí jen snadno ovladatelné systémy s grafickým prostředím, ale taktéž minimalistické a výkonné systémy pro datová centra.

nanoserver02

Microsoft Nano Server Team uveřejnil video na kterém mají testovací server HP Proliant DL980 G7 s 1TB RAM, na kterém běží jako hostitel přímo Nano Server. Tento Hyper-V Nano Server hostuje 3486 běžících virtuálních strojů s Nano Server. Hostitel měl ještě 490 GB RAM volné … tohle byste s Windows Server Core nedokázali (smile)

Na závěr je vhodné zdůraznit, že Nano Server není novým Windows Serverem, ale jednou z edicí, která tu bude stále vedle klasického Windows Server s GUI a Windows Server Core.

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Komentáře nejsou povoleny.