Moje zkušenosti s hardware a o mém odporu ke skládaným sestavám

Nedávno jsem se bavil s kamarádem o počítačích. Řešili jsme jeho hardware – konkrétně jakou mu doporučím základní desku. Doporučil jsem mu ať starý počítač prodá a koupí si značkovou sestavu. Moje zkušenosti s počítači skládanými a také se značkovými sestavami jsou totiž následující.

 

1. počítač (skládaný)

Můj první počítač byl repas. Byla to sestava s procesorem Intel 386SX, měl 4 MB RAM a 40 MB IDE pevný disk. Tehdy jsem na něm provozoval MS-DOS 6.22, později pak Windows 95. Windows 3.11 mě tehdy nějak moc neoslovovaly.

Jediný problém který jsem s počítačem musel pořád řešit byl poruchový IDE řadič (jednalo se o IDE řadič na slotu VESA Local Bus, nevím kdo byl výrobcem). Jednou za čas mi počítač nenajel kvůli chybějícímu pevnému disku. Tehdy jsem musel řadič vytáhnout, vyfoukat desku a vyčistit konektory. Vzhledem k tomu jak vypadaly konektory bych hádal že jsem nebyl ani prvním ani druhým vlastníkem tohoto řadiče (i když jsem byl opakovaně ujišťován že jsem dostal zcela nový – a že jsem jediný kdo ho pořád reklamuje 🙂 ).

Tehdejší počítač jsem později rozšířil na procesor 486SX a pak ještě později na 486DX4. RAM jsem zvětšil na 8 MB RAM. Používal jsem ho cca do roku 2001, kdy jsem si koupil nový počítač.

 

2. počítač TS Bohemia

Tento počítač jsem si nechal poskládat u firmy TS Bohemia. Byl jsem jejich první a poslední zákazník protože při realizaci platby mě šokovali zaměstnanci svým chováním (pak jsem se dozvěděl že to tehdy nebylo nic divného z jejich strany). Počítač byl docela v pohodě až na to že mi u něj dvakrát odešly na desce kondenzátory, z toho jednou když jsem psal recenzi na Microsoft Office 2003 v době uzávěrky (což nebylo moc milé). Počítač měl procesor AMD Duron o frekvenci 1,3GHz, mám dojem že 512 MB RAM a nějakou grafiku nVidia Geforce 2 MX.

 

3. počítač Acer

Mým prvním značkovým počítačem pak byl ACER, už si nejsem jist označením modelu ale měl procesor AMD Athlon o frekvenci procesoru nějak přes 2GHz a 1 GB RAM. Kromě problémů s DVD mechanikou byl docela v pohodě.

 

4. počítač Fujitsu-Siemens

Na začátku roku 2008 jsem si koupil nový stroj, FSC Amilo Pa 2666 s procesorem AMD Phenom QuadCore a 2 GB RAM. Doteď je to slušná pracovní stanice/herní stroj a zatím jsem se u něj nesetkal s problémy.

Na tomto stroji momentálně provozuji Microsoft Windows Server 2008 Standard x64 English.

 

5. počítač Fujitsu-Siemens

V letošním roce jsem si koupil další počítač, protože jsem z pracovních důvodů potřeboval nějakou výkonnější pracovní stanici nebo zkušební server. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem si starý
Siemens ponechal jako zkušební stanici/server a pořídil mu mladšího a výkonějšího brášku FSC Amilo Pa 3630. Prozatím za těch několik měsíců je v pohodě, je hlavně podstatně tišší než jeho
předchůdce.

Na tomto stroji momentálně provozuji Microsoft Windows Vista Ultimate x64 English w/SP1.

 

 

1. počítač pro přítelkyni (skládaný)

Už jen nákup dílů byl porod, nakupovalo se ve velkoskladu a mechanicky poškozená skříň byla hned první radost co mě potkala. Ještě že to dodavatel uznal (krabice někomu spadla ve skladu z výšky). Během celé doby co tento počítač měla (procesor AMD Duron, deska MSI) jí 2× odešel zdroj. Ve finále nějak po třech letech odešel řadič pamětí na desce.

 

2. počítač pro přítelkyni Acer

Moje přítelkyně měla dokonce s Acerem větší štěstí než já, zatím co mě pak přestala fungovat mechanika, tak jí počítač šlapal celou dobu jako hodinky.

 

3. počítač pro přítelkyni Fujitsu Siemens

Po roce používání začala blbnout DVD mechanika. Jinak s počítačem nic není.

 

 

Závěr

Asi mám štěstí, ale od doby co jsem přestal řešit HW a kupuju značkové sestavy (zvláště pokud jde o Fujitsu Siemens) tak jsem přestal řešit HW a soustředil se jen na práci.

V mém případě se dokonce prokazatelně snížila poruchovost počítačů. Do budoucna mám v plánu si koupit od FSC na zakázku sestavenou stanici FSC Esprimo kterou je možné volitelně konfigurovat – což bude asi nejlepší alternativa (skládat budu, ale HW řešit bude výrobce).

 

michal zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting