Pár tipů pro personalisty (human resource/hr), než osloví uchazeče z IT oboru (aktualizováno 5.11.2017)
V IT oboru pracuji profesionálně přes 10 let a za tu dobu jsem se tedy setkal s mnoha nabídkami od personalistů (human resource, hr, head hunter, apod.). Bohužel z praxe to vypadá, že personalisté nemají vůbec žádné povědomí o tom koho hledají a jaké klíčové informace by měli hledat. A tak se mi dnes stalo, že ač ve svém životopise nenajdu slovíčko Linux ve smyslu práce s ním, tak jsem dostal nabídku na pozici Linux Administrator.
Tímto článkem, bych chtěl tedy pomoci personalistům, kteří nejsou moc seznámeni s detaily o IT oborech.
Vedlejším produktem tohoto článku bude možná i pár tipů mým kolegům, aby se zamysleli, jak zlepšit svůj životopis, aby byl více čitelný pro HR. První tip je omezit počet zkratek na minimum 😉
Článek budu popisovat zejména z pohledu IT konzultanta/správce sítě, ale protože velmi často spolupracuji s programátory a dalšími lidmi z IT oboru, budu se snažit uvádět i příklady z příbuzných IT oborů.
Na co se zaměřuje kandidát? Na jakou platformu?
První co by mělo personalistu zajímat je, jestli se kandidát vůbec zaměřuje na cílovou platformu budoucího zaměstnavatele. Jestliže po většinu praxe pracuje kandidát s platformou Windows Server, může být sice po 6 letech praxe označen za kandidáta na seniorní pozici, ale asi ne Senior Linux Administrator. Každá z těchto platforem má jinou filozofii, jiné skriptovací prostředí a proto se nedá paušalizovat, že člověk co má praxi 6 let s Windows Server hravě zvládne nějaký server běžící na Linuxu.
Pokud to není z profilu kandidáta poznat, je dobré se ho na to zeptat, nebo to zdůraznit, že nabízená pozice se týká jen Windows Server, nebo Linuxu. Pro mě osobně je to třeba důležité, protože po 10 letech praxe jako Windows guy, pro mne nemá moc smysl brát nějakou hybridní pozici Windows/Linux administrátora. Raději se naučím lépe PowerShell, než abych se učil od začátku Bash, nebo jiný skriptovací jazyk.
To samé se týká programátorů, pokud hledáte C++ programátora, nemůžete oslovovat kandidáta, který má praxi jen v C a o C++ se v životopise nezmiňuje, nebo nedejbože dokonce uvádí praxi v C# a vy ho oslovíte s nabídkou programovat v C++.
Je tedy nezbytně nutné si s budoucím zaměstnavatelem ujasnit co kandidát nezbytně musí umět a jaká je cílová platforma, nebo klíčová technologie v které má pracovat.
Rozlišujte s jakými produkty kandidát pracuje
Nejhorší co se může stát je, že zaměstnavatel napíše, že požaduje správce pro produkty Microsoft, nebo VMware bez podrobného popisu činnosti.
Nebo třeba se personalista pořádně nepodívá na profil kandidáta, najde klíčové slůvko VMware a už mu píše …
Proč o tom píšu? VMware vSphere, nebo VMware ESXi jsou v současnosti velmi používané produkty pro virtualizaci na serverech. Bohužel společnost VMware vyrábí také jiné produkty. Ve svém životopise uvádím, že používám produkty VMware Workstation. Buď se tedy stane, že zaměstnavatel uvede pouze název firmy (protože všichni ví o čem je řeč, až na samotného personalistu) a nebo se personalista mylně domnívá, že mezi VMware vSphere a VMware Workstation nebude zas takový rozdíl a případné
rozdíly mezi produkty se jistě zvládnu doučit za pochodu 🙂
Dále může být klíčová informace s jakou verzí, či edicí produktu má kandidát vlastně zkušenosti. Kandidát, který má 5 let praxe se Microsoft SQL Server Express, vypadá velmi zajímavě, ale pokud má nulovou, nebo minimální praxi se SQL Server Standard, nebo SQL Server Enterprise, je pak nevhodný jako Senior Administrator pro SQL Server. Takový kandidát se při správě SQL Server Express nesetká s možnostmi, které umožňují vyšší edice daného produktu, protože verze zdarma je prostě neumí.
Taktéž pokud je požadavkem nějaký produkt, či technologie a oslovovaný kandidát ji nemá uvedenu v portfoliu, pokud si tím nejste jisti, nemá smysl jej oslovovat. Typickým příkladem bývá požadavek znalosti síťových prvků CISCO, dokonce včetně certifikace. Pokud kandidát má nějakou certifikaci CISCO, Microsoft, či jinou, zcela jistě ji bude uvádět kandidát ve svém profilu, či životopise. Pokud tedy taková informace chybí, tak neovládá potřebné znalosti, případně nesplňuje požadavky a jakékoli oslovení většinou v tomto směru nemá smysl.
Více specialistů v jedné pozici?
Relativně často se setkávám se zajímavými pozicemi, které ve skutečnosti byly dvě typické pozice spojené do jedné. Například, typický správce sítě, který ale musel umět programovat v PHP a v C#. Ano, některé společnosti mají zájem snižovat náklady, ale
- logicky se snižuje množina existujících kandidátů, kteří umí vše uvedené,
- takový kandidát pak není odborník na svou danou pozici, obvykle umí více pozici správce a méně jako programátor (čímž pak utrpí kvalita kódu, který píše),
- daleko horší variantou je, pokud by se jednalo o opačnou situaci, kdy kandidát je slušný programátor a juniorním správcem (utrpí kvalita služeb a bezpečnost),
- ze zkušenosti jsou takoví lidé přehlceni prací, čímž opět dojde ke zhoršení kvality výsledku jejich práce.
Je daleko rozumnější podle množství práce si pořídit klasického správce sítě a programátora třeba jako externistu, který bude zkušenější a efektivnější.
Výše uvedená nabídka pak naráží na obtíže pro personalisty, protože nedovedou sami přesně odhadnout, zda kandidát má dané zkušenosti a tím se jim množí počet kandidátů, kteří buď nemají zájem, nebo prostě kritéria nesplňují.
Dalším příkladem může být zkušenost s nabídkou pozice testera. Budoucí zaměstnavatel však nevědomky (nebo úmyslně) neuváděl žádné požadavky na schopnosti programovat. Jako jediná zmínka, byla uvedena požadovaná zkušenost s testy se Seleniem. Na základě této klíčové informace jsem správně odhadl, že ve skutečnosti se jedná o pozici programátora automatizovaných testů a kromě principů testování musel kandidát mít také znalosti programování v C# včetně Selenium WebDriver.
V tomto případě nebyla chyba na straně personalisty, ale na straně zadavatele.
Jak oslovit kandidáta
Pokud nechcete nabízet kandidátovi více pozic, ale máte pro něj jednu, či dvě zajímavé nabídky, nejjednodušší formou je přímo jej oslovit s popisem obou pozic. Pokud jej kontaktujete na LinkedIn, je vhodné poslat obsah přímo do zprávy jako text, omezil bych posílání souborů, které je v dnešní době relativně nebezpečné. Mnohem vhodnější možností je poslat popis pozice jako odkaz na web. Pokud už posíláte zadání jako soubor, posílejte prosím jen jako PDF a nikoli v podobně dokumentu Wordu.
Osobně už mne unavuje pokus o kontakt v podobném stylu jako „mám pro vás zajímavou nabídku, můžeme si o tom popovídat telefonicky?“ a následně při rozhovoru zjistíme, že si HR ani nepřečetl, že se nezabývám Linuxem … Zbytečná ztráta času pro obě strany.
IT je taky network…LAN, WAN..
@KWP: Já vím, ale čistě síťového specialistu si mohou dovolit jen velké společnosti s cca 200+ zařízení.