Přednášky dnes a v roce 2023
Pokud sledujete můj web, asi vám neuniklo, že jsem začal veřejně přednášet na témata z IT oboru. Jaké jsou zkušenosti a jaká bude budoucnost?
Praktické zkušenosti z přednášek
Nemá smysl organizovat přednášky v létě
Bohužel, během léta, letních prázdnin, je okurková sezóna, dost lidí je na dovolených. Takže se mi stalo, že na jednu z přednášek se mi přihlásili jen tři lidi.
Je třeba organizovat přednášku s předstihem
Přednášku je vhodné plánovat/organizovat s předstihem, ideálně tak 6 týdnů, nejméně 3 týdny. Kvůli dostatečnému počtu účastníků je taky dobré nějak přednášku propagovat ideálně v zájmových skupinách s cílovými účastníky. Samozřejmě dostatečně atraktivní téma motivuje účastníky samotné, ale je vhodné i kvůli zapomětlivosti jednotlivců přednášku propagovat.
Systém registrace přednášky v Teams není ideální
Teams umožňují registraci přednášky v Teams, což se mi ze začátku libilo. Umí to co chci, včetně sběru informací o účastnících a možnost sbírat i otázky nebo okruhy zájmů pro danou přednášku, takže jako přednášející se mohu předem připravit na očekávané dotazy. Tím ale chvála končí.
Teams totiž vůbec neposílají žádné notifikace. První a poslední email, který dostanete, je oznámení o registraci ve formě mailu s pozvánkou do kalendáře.
Vzhledem k tomu, že hned u druhé přednášky se mi stalo, že jsem musel několikrát měnit její termín, je v tomto směru tento systém dost nepraktický.
Měl bych na sobě zapracovat 🙂
Sice jsem zvyklý přednášet, ale obvykle se jedná o přednášku pro kolegy z práce/projektu/zákazníky, kteří o mě ví, a nemusím tedy řešit některé části přednášek, které by se měly řešit na veřejné přednášce. Vždy když dojdu v úvodní části přednášky k představení sama sebe, váhám, jak se představit a to i když jsem se dokonce na toto připravil předem. 🙂
Co taky budu muset zlepšit, je dotazování účastníků, ideálně využít možnosti hlasování v Teams, bude to rychlejší a efektivnější, než čekat minutu než se nějaký dostatečný vzorek lidí ozve v chatu. 🙂
Mluvení taky není ideální, moje časté „eee“ se asi neposlouchá dobře, ale to nevím, jak rychle se toho zbavím, používám to samozřejmě v okamžicích, kdy přemýšlím nad tím co říci 🙂
Příprava a množství přednášek
Ač mne přednášky baví a i samotná příprava, protože během přípravy na přednášku si musím některá témata připravit důkladněji. Tím mám na mysli, že máte třeba na nějaké téma nějaké povědomí a když se připravujete, uvědomíte si, že třeba nevíte úplně jistě některé detaily, nebo jen chcete ověřit, jestli se v tomto směru něco nezměnilo. Samotnou přípravou na přednášku se tedy neustále vzdělávám, případně si rozšiřuji okruh znalostí.
Nicméně příprava na jednotlivé přednášky mne někdy docela zabírají čas a tak jsem zjistil u třetí přednášky, že mít každý měsíc přednášku není reálné, pokud se chcete důkladně a v klidu připravit.
Z těchto důvodů jsem se rozhodl ubrat na plynu a mít přednášky jen jednou měsíčně. Nicméně, pokud se objeví téma, které není tak náročné a nevyžaduje důkladnou přípravu, případně to bude kratší přednáška, občas do volného termínu něco „vsunu“.
Přednášky letos
Mám za sebou tři přednášky a dvě mne ještě čekají … jedna v září, druhá v říjnu. Možná ještě rozšířím přednášky o jednu na listopad. V prosinci nemá smysl přednášet, když tak jedině snad hned v prvním týdnu v prosinci…
Přednášky v roce 2023
Od nového roku 2023, změním jednu věc a to registraci na přednášky. Nově budou přednášky dostupné jen skrze mailový oběžníček, důvody pro tuto změnu jsou následující:
- někdo, kdo se již registroval v mailovém oběžníčku, případně se již některých přednášek účastnil, je nucen se opakovaně registrovat.
- i když je někdo registrován, stane se, že pak zapomene na termín přednášky.
- pokud je přednáška posunuta, nedozví se o tom.
Z těchto důvodů je praktičtější, informovat pak skutečné zájemce formou mail newsletteru, kde odkaz na přednášku pošlu individuálně pár hodin před začátkem přednášky …
Odkazy
- Můj youtube kanál (Michal Zobec)
- Záznamy z přednášek
- Pozvánky na přednášku
- Informace o nových přednáškách (mail newsletter)