Windows 10: Zjednodušení aktualizačního procesu od února 2021 (ProTIP)

Pokud se zajímáte o aktualizace Windows, zejména kvůli jejich integraci do image, víte, že Windows 10 a Windows Server 2019 mají poněkud složitější mechanizmus aktualizací. Od února 2021 dojde k jeho zjednodušení.

S příchodem Windows 10 a Windows Server 2019 oba systémy používají aktualizace s pomocí dvou hlavních aktualizačních balíčků:

  • Servicing Stack Update (SSU). Servicing Stack je update, který aktualizuje součásti systému na úrovni jeho komponent. Tato aktualizace nevychází pravidelně ale vždy jednou za několik měsíců.
  • Latest Cumulative Update (LCU). Kumulativní aktualizace vychází pravidelně každý měsíc a vždy obsahuje všechny předchozí vydané opravy, takže nemusíte řešit, jaké opravy byly vydány dříve, před tímto datem. O vydávání kumulativních aktualizací jsem psal dříve v článku Kumulativní aktualizace (cumulative rollup) pro Windows 10, Windows 7 a Windows Server 2008 R2 (24.7.2020 aktualizováno). Kumulativní aktualizace vyžaduje vždy konkrétní verzi Servicing Stack Update. LCU je tím pádem závislá na SSU a bez předchozí aktualizace SSU, nelze nasadit LCU.

Tento postup má výhody a také nevýhody. Výhodou je, že oddělením vrstev OS do dvou aktualizací se sníží velikost přenesených dat. Nevýhodou je komplikace přinášející závislost na konkrétních verzích aktualizace. Je tedy třeba vždy kontrolovat existenci posledních verzí obou balíčků.

 

 

Nicméně, vývojáři Windows 10 Teamu se zamysleli, a rozhodli se celý proces zjednodušit. Od února 2021 jsou aktualizace SSU a LCU vydávány jako jeden aktualizační balíček. Organizačně Servicing Stack Update zmizne a bude nadále existovat již jen aktualizační balíček Latest Cumulative Update (LCU).

 

Poznámka: Za pár měsíců článek aktualizuji o praktické zkušenosti na toto téma.

 

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting