Na co byste si měli dát pozor, než nakoupíte v neznámém eshopu, aneb Jak se bránit před podvodnými eshopy
Nakupujete v neznámém eshopu? Měli byste si dát pozor na to, kde nakupujete. Proč? Bohužel proto, že se může stát, že se jedná o podvodný eshop ze kterého zboží ani svoje peníze již nikdy neuvidíte.
Možná jste o tom slyšeli, možná se vám to i stalo. Nakoupili jste na eshopu, zaplatili a nic jste nedostali. Eshop možná komunikuje, ale v praxi tzv. „skutek utek“, tedy ani do 30 dnů od objednání, či zaplacení, vám zboží nebylo doručeno. Samozřejmě, ani později zboží nebylo doručeno.
V tomto případě neřeším v tomto článku poctivý eshop, který má problémy s logistikou, ale s eshopem, jehož prakticky jsou podvodné a který nejspíše vůbec nemá v plánu plnit vaši objednávku a jen hodlá inkasovat vaše peníze.
Prověřte si důvěryhodnost eshopu
Eshop musí uvádět, resp. obecně jakýkoli web podnikatele musí uvádět svoje identifikační údaje. Pokud nejste schopni zjistit, kdo provozuje a vlastní eshop, kromě toho, že je to podezřelé pro vás osobně, může tím porušovat zákony České republiky.
Doporučuji ověřit si, že podnikatel je z České republiky, případně Slovenska, nebo alespoň z Evropské unie. Při nákupu na eshopu podnikatele mimo Česko se vystavujete rizika, že se nedomůžete svých práv. Nákup u takových podnikatelů (mimo Česko) spíše nedoporučuji.
Ověřte si podmínky nákupu a reklamace. Pokud například nenabízí/nezmiňuje právo odstoupení od smlouvy do 14 dnů od nákupu po internetu, nebo to umožňuje za různých podmínek, může to být podezřelé už z důvodu formální neznalosti zákonů a práv spotřebitelů v Česku a může to naznačovat potíže v budoucnu při uplatnění odstoupení od smlouvy, či reklamace.
V podmínkách pro nákup na eshopu se ujistěte, že se jedná o eshop a nikoli nákupní galerii. Pokud by se jednalo o nákupní galerii, jedná se o zprostředkovatele nákupu, obvykle zboží někde v Číně s doručením řádově v týdnech, či měsících. U nákupních galerií pak bývá velmi obtížné domoci se uplatnění práva na vrácení zboží, či reklamaci.
Podezřelé může být nabídka časově omezené slevy, zvláště pokud se jedná o slevu nabízenou řádově v hodinách.
Můžete si také ověřit vlastnictví domény eshopu, mělo by se shodovat s provozovatelem eshopu. Důležité je také ověřit, zda doména neexistuje příliš krátce. Délka existence domény řádově dny, týdny, může být velmi podezřelá. Nicméně, neznamená to automaticky, že se jedná o podvodný eshop, každý podnikatel někdy začíná.
Eshop si můžete prověřit v aplikaci ověření eshopu na d-test.cz, která ověřuje na více úrovních, včetně zákaznických referencích a také v seznamu rizikových eshopů na ČOI. Doporučuji ověřit všechny informace, a zvážit všechna rizika.
Příklady rizikových, či podvodných eshopů
- moda-opava.com. Web je sice označen dle databáze ČOI jako rizikový, ale aplikace neukazuje, že by web měl záznamy na webu vasestiznosti.cz, což ale není pravda. V době psaní tohoto článku bylo stížností 30, aktuálně stále řešené 3 stížnosti. Reference: https://www.vasestiznosti.cz/spolecnost-8431/modaopava.
- vigoshop.cz. Web není označen dle databáze ČOI jako rizikový, ale aplikace neukazuje, že by web měl záznamy na webu vasestiznosti.cz, což ale není pravda. V době psaní tohoto článku bylo stížností 700, aktuálně stále řešených 15 stížností. Reference: https://www.vasestiznosti.cz/spolecnost-4177/hs-plus-d-o-o.
- toprabat.cz. Web není označen dle databáze ČOI jako rizikový, ale aplikace neukazuje, že by web měl záznamy na webu vasestiznosti.cz, což ale není pravda. V době psaní tohoto článku bylo stížností 700, aktuálně stále řešených 15 stížností. Reference: https://www.vasestiznosti.cz/spolecnost-4177/hs-plus-d-o-o.
- mollio.cz. Web není označen dle databáze ČOI jako rizikový, ale aplikace neukazuje, že by web měl záznamy na webu vasestiznosti.cz, což ale není pravda. V době psaní tohoto článku bylo stížností 40, aktuálně stále řešené 4 stížnosti. Reference: https://www.vasestiznosti.cz/spolecnost-7864/athena-bi-group-s-r-o.
Platba za zboží
Pokud se jedná o neznámý eshop, doporučuji provést platbu převodem na účet. Pokud není možná platba převodem, pořiďte si u své banky speciální dočasnou platební kartu pro online platby (virtuální platební kartu), kterou je možné kdykoli zrušit. Je to ochrana vás proti případnému zneužití platební karty.
Nemusíte trvat na doručení zboží na dobírku, některé eshopy se tím brání nepoctivým zákazníkům, kdy objednají a nepřevezmou zásilku a eshopu tím vznikají náklady za poštovné.
Přesměrování na platební bránu mimo eshop je v pořádku, nejedná se o žádnou nekalou, či nebezpečnou praktiku. Není důvod se něčeho obávat.
Žádost o vrácení platby
Pokud jste již platební kartou platili a dodatečně zjistili, že se jedná o podvodný eshop, nebo prostě eshop neplní dle slíbených podmínek, řešte vrácení platby s vaší bankou bezodkladně. Čím dříve požádáte o vrácení platby, tím větší šanci budete mít s úspěšným vyřízením vaší žádosti. Musí se jednat o dny, nebo řádově nejdéle týden, či dva týdny. Počítejte s tím, že vaše banka bude chtít důkazy pro vaši reklamaci, musíte tedy doložit potvrzení objednávky, včetně slíbeného termínu doručení zboží a doložení stavu vyřízení objednávky, tedy že eshop neplní dle slíbených podmínek.
Známé (bezpečné) platební brány
Níže uvádím nejznámější, resp. nejpoužívanější platební brány v Česku.
- GoPay
- ThePay
- Comgate
- PayU
- GP WebPay
- Shoptet Pay
- PayPal
- Barion
- Stripe
- Twisto
- Klarna
Typické chování podvodných eshopů
Příliš nízká cena zboží. Pokud je cena zboží až příliš nízká, například sleva je větší než 25% oproti běžné ceně za shodné zboží, měli byste zpozornět a ujistit se zda je eshop důvěryhodný a nemá nikde negativní reference. Může se jednat o falešný eshop lákající na akční slevy, kde zboží nikdy nebude doručeno.
Časově omezená akční nabídka. Podezřelé může být nabídka časově omezené slevy, zvláště pokud se jedná o slevu nabízenou řádově v hodinách.
Falešný eshop. Můžete narazit na falešný eshop, obvykle se jedná o eshop na napadeném webu, který věrně napodobuje nějaký reálný eshop skutečné značky, kde nabízí výrazně výhodné ceny. Tento eshop se samozřejmě nachází na úplně jiné adrese, než je skutečný eshop.
Certifikát a šifrování eshopu. To že web má certifikát a jeho obsah je tedy chráněn proti odposlechu neznamená, že je důvěryhodný. Dnes je možné získat certifikáty na základě ověření vlastnictví domény a tak i podvodné weby používají certifikáty. Samozřejmě, pokud web nepoužívá žádný certifikát a není chráněn, znamená riziko a na takovém webu byste neměli nakupovat.
Vlastník domény se neshoduje s provozovatelem eshopu. Můžete si také ověřit vlastnictví domény eshopu, mělo by se shodovat s provozovatelem eshopu. Samozřejmě můžou existovat vyjímky, například web a doménu provozuje nějaká marketingová agentura, či tvůrce eshopu, tedy společnost vyvíjející a provozující eshopy.
Doména je stará řádově týdny. Pokud doména na které běží eshop existuje řádově dny, týdny, může to znamenat že se jedná o podvodný eshop. Nicméně, není to pravidlem, každý podnikatel někdy začíná.
Na obrázku vidíte falešný eshop Sizeer, na který byla na Facebooku placená reklama. Všimněte si odlišné adresy eshopu „shoponline-easyway.com“. Správná adresa eshopu Sizeer je „sizeer.cz“.
Odkazy
- Ověření eshopu na d-test.cz
- Seznam stížností na webu Vaše stížnosti (d-test.cz)
- Pozor na problematické e-shopy (d-test.cz)
- Seznam rizikových eshopů na webu ČOI
- Práva spotřebitele na webu ČOI